zakladateľom je W.G. Sutherland , ktorý sa v 30. rokoch 20 st. začal zaoberať pri pohľade na vypreparovanú lebku myšlienkou, že švy jednotlivých kostí lebky sú spojené tak, že naznačujú kĺbnu pohyblivosť pre “ dýchací “ mechanizmus. Domnieval sa, že tieto kosti nie sú zrastené, ale že sa pohybujú a že tento pohyb indikuje dychový systém. Vytvoril teóriu o tom , ako centrálny systém medzi craniom ( lebkou ) a sacrom ( krížovou kosťou ) a jeho pohyb v tekutinách ovplyvňuje ľudskú bytosť. Rovnako vytvoril teóriu o sile, ktorá pohybuje potenciou- bioenergiou, tekutinami, tkanivami a kosťami. Tieto pohyby majú byť spôsobené pohybom základnej životnej sily, ktorú nazval “ Dych života “ a sú prejavom základných samoliečiacich a samoregulačných síl v tele.
Na túto myšlienku nadviazal v rokoch 1975-83 John Upledger a neurofyziológ a histológ E.W.Retzlaff a zostavili výskumný tím a publikovali svoje výsledky.
Viscerálne a neurálne manipulácie
Jean-Pierre Barral, D.O. je priekopník Viscerálnej manipulácie založenej na inovátorskej teórií, ktorá učí, že každý vnútorný orgán rotuje okolo svojej fyziologickej osy. V spolupráci s Alainom Croibierom rozvíjajú ďalšie techniky Neurálnej manipulácie a Artikulárnej manuálnej manipulácie v rámci stále prebiehajúceho klinického výskumu.
Od roku 1985 je v rámci Barralovho inštitútu Barral tvorcom a lektorom mnohých vzdelávacích programov, kde neustále rozvíja nové možnosti terapeutických kurzov.
Vicserálna manipulácia
Patrí medzi osteopatické techniky, ktoré pracujú s funkčnou aj štrukturálnou nerovnováhou v tele. Zahrňuje všetky telesné systémy a pôsobí na zlepšenie dynamiky pohybu orgánu.
Všetky tkanivá v tele potrebujú k dobrej funkcii primeranú elasticitu a možnosť pohybu.
Pohyb orgánu sa deje v trojdimenzionálnej ose a tento pohyb je pomocou tejto terapie obnovovaný.
Keď chce terapeut pôsobiť viscerálnou terapiou na muskuloskeletálny systém, musí najskôr palpačne nájsť miesto najväčšej tenzie. Do tohoto miesta najväčšieho obmedzenia je sťahované okolité tkanivo. Terapeut po kontakte posudzuje mobilitu orgánu a teda možnosť orgánu pohybovať sa vo všetkých troch smeroch. Hodnotí i viscerálnu motilitu, čo je vlastná pohyblivosť orgánu. Pôsobí miernymi manuálnymi silami na orgán, aby zmiernil jeho obmedzenú mobilitu a motilitu a napomohol k jeho vyzdraveniu.
Niekedy sa efekt viscerálnej terapie dostaví ihneď, inokedy po niekoľkých týždňoch. Wetzler uskutočnil klinickú štúdiu, v ktorej skúmal neuroreflexívny a štrukturálny vzťah medzi vnútornými orgánmi, okolitými fasciami, väzivami a dysfunkciou dolnej časti chrbta. Záverom poznamenal, že terapia pri dysfunkcii dolnej časti chrbta je účinnejšia keď zahŕňa aj viscerálne manipulácie orgánov súvisiacich s touto oblasťou.
Vieme, že orgány sú prepojené kontinuálnou sieťou fascií, ktoré prenášajú pohyb. Tiež zohrávajú významnú úlohu pri distribúcii energie nárazu pri traume a tým chránia telo pred poškodením a minimalizujú dôsledku úrazu. Prepojením orgánov fasciálnym systémom umožňuje prenos tlakov z oblasti vysokého napätia (orgán, cievy, nervy) na tkanivá, ktoré sú schopné lepšie niesť túto záťaž vďaka svojej pevnosti (svaly, kĺby, kosti).
Barall poukazuje na to, že „toto je jeden zo základných princípov vzťahov medzi orgánmi a pohybovým systémom z osteopatického pohľadu“.
Metóda viscerálnej manipulácie umožňuje diagnostikovať oblasť najvyššieho fasciálneho napätia s veľkou presnosťou a zacieliť liečbu na tieto štruktúry. Tým obnoviť pohyb orgánu v jeho prirodzených osiach, zlepšiť prekrvenie orgánu a stimuláciou proprioceptorov obnoviť prepojenie danej oblasti s centrálnym nervovým systémom. To je základný mechanizmus tejto terapie. Po terapii mozog spracováva nové iniciované informácie a vytvára nový program fungovania – tento zahrňuje posturálne zmeny, uvoľnenie blokád stavcov, vyrovnanie svalového napätia, zníženie bolesti a zlepšenie funkcie.
Ciele viscerálnej manipulácie je možné zhrnúť do týchto bodov:
- 1. Návrat fyziologickej pohyblivosti mäkkým tkanivám a následné ovplyvnenie celkovej
- pohyblivosti alebo hybnosti ľudského tela.
- 2. Uvoľnenie a ovplyvnenie napätia v mäkkých tkanivách vrátane adhézií a jaziev.
- 3. Zvýšenie regeneračných schopností mäkkých tkanív.
- 4. Podpora arteriálnej a žilnej cirkulácie.
- 5. Znovuobnovenie normálnej funkcie nervového systému pomocou podpory nervovej
- stimulácie v liečenej oblasti.
- 6. Zlepšenie detoxikačných metabolických telesných funkcií.
- 7. Redukcia zápalov a bolesti.
- 8. Zlepšenie cirkulácie hormónov v rámci metabolizmu buniek.
- 9. Uvedenie svalového tonusu do normálneho stavu a podpora jeho správnej funkcie.
- 10. Redukcia spazmov (napätia) v oblastiach zvýšeného napätia mäkkých tkanív.
- 11. Návrat normálnej funkcie zvieračov v rámci tráviaceho a urogenitálneho traktu.
- 12. Podpora fyziologického pohybu tekutín a udržanie rovnováhy lymfatického systému atď..
- 13. Zvýšenie pohyblivosti kĺbov.
- 14. Podpora adaptačnej a regeneračnej schopnosti tela vedúca ku zdraviu, rovnováhe a
- celkovej vitalite.
- 15. Celkový pozitívny vplyv na naše emócie a spánok.
Neurálna manipulácia
Neurálna manipulácia skúma mechanické vzťahy medzi lebkou/chrbticou tzv. pevným rámom a durou a neurálnymi elementami. Zahrňuje vyšetrenie a terapeutické prístupy zamerané na riešenie obmedzenia (reštrikcia) durálnych a neurálnych komponentov, ktoré nie sú bežne oslovované k riešeniu muskuloskeletálnych symptómov.
Identifikuje a uvoľňuje miestne nervové obmedzenia, zatiaľ čo súčasne skúma vplyv týchto fixácií na zbytok tela a zhodnotením tohoto vzťahu, rieši komplexnejšie (globálne) dysfunkčné vzory. Nerv funguje správne iba vtedy, keď je schopný voľne sa pohybovať v okolitých štruktúrach. Facilituje vodivosť nervu a intraneurálne krvné zásobenie pre miestne a systémové reakcie. Pochopením detailnej anatómie neurálnej manipuláce, môžeme vidieť potenciál pre zmenu patologického stavu v prítomnosti obmedzenej vodivosti či pohyblivosti nervov.
Manuálna terapia aplikovaná na periférnych i hlavových nervov nasleduje štandardné zásady mobility a funkcie nervu.
Ošetrením nervového systému uzatvára terapeut kruh medzi vnútorným (mozog) a vonkajším(telo) svetom. Ak je nerv preťažený alebo utláčaný dlhšiu dobu, môže to spôsobiť zmeny v izolačnej vrstve medzi nervovými vláknami. Na tomto sa tak spúšťajú akčné potenciály. Tieto abnormálne vzniknuté impulzy sa spracovávajú v CNS a vytvárajú zmenené pomery v tonuse. Až po ošetrení nervu vznikajú správne podnety pre štruktúry a dochádza tak k integrácii do normálnych funkčných procesov s dlhodobou neprítomnosťou lézií.
Indikácie
- – Bolesti hlavy, vertigo, migrény, tinitus
- – Blokády krčnej chrbtice
- – Bolesti v oblasti krčnej chrbtice a ramien
- – Bolesti horných a dolných končatín
- – Po operačných zákrokoch, plastická chirurgia
- – Po zlomeninách a traumách
- – Paréza n. facialis
- – Borelióza, meningitídy, zápalové ochorenia
Kontraindikácie
- 3 mesiace po operácii
- – Neuropatie, nejasné bolesti
- – Atrofia, plégia, dizestézia
- – Problémy s cirkuláciou krvi
- – Krvácavé stavy
- – Gravidita
- – Vnútromaternicové teliesko
Ošetrenie
Terapia prebieha na lehátku, klient je oblečený.
Je veľmi dôležité, aby sa počas terapie klient cítil príjemne a bezpečne a preto po úvodnom rozhovore spoločne s klientom vykomunikujeme a vytvoríme vyhovujúce podmienky ( osvetlenie, hudba, deka,…)
Na začiatku terapeut použije diagnostické techniky na určenie miesta, ktoré bude ošetrovať. Klient môže počas ošetrenia vnímať rôzne pocity ako chlad, teplo, mravčenie, napätie a tiež sa môžu objaviť rôzne emócie.
Terapeut následne použije konkrétne techniky, kroré si osvojil počas výcviku a následne na nadstavbových seminároch :
– 10 bodový protokol – slúži ako ucelené ošetrenie celého tela a je základom CST. Skladá sa z palpácie craniosakrálneho rytmu, ošetrenia priečnych štruktúr, ošetrenia a relaxácie spinálnej dury, ošetrenia lebečnej bázy a kostí lebky.
Cieľom palpácie čiže vyšetrenie CSR ( craniosakrálneho rytmu ) je diagnostika CSR, pomocou ktorej vieme určiť jednotlivé odchylky. Príčinou odchylky môže byť horúčka, depresia, trauma, ťažká životná situácia, lézia miechy, rozvoj rôznzch ochorení, zápalové ochorenia, muskuloskeletárne dysfunkcie, jazvy, atď. Robíme ho na začiatku terapie a na konci terapie nám môže slúžiť ako kontrolné vyšetrenie.
Ošetrenie priečnych štruktúr / panva, bránica, horná hrudná apertúra, jazylka / prináša uvoľnenie napätia v jednotlivých štruktúrach v konkrétnych oblastiach. Tým urýchľujeme regeneráciu aj úľavu od bolesti.
Ošetrenie a relaxácia spinálnej dury priaznivo pôsobí na odstránenie napätia v oblasti dura mater a cez inerváciu pozitívne ovplyvňuje jednotlivé somatické segmenty
Ošetrenie lebečnej bázy v oblasti záhlavia a prvých krčných stavcov a kostí lebky zabezpečí uvoľnenie napätia v jednotlivých štruktúrach, zlepšuje funkciu žilových splavov, ktoré zásobujú a vyživujú centrálnu nervovú sústavu, eliminuje následky pôrodných komplikácií, zmierňuje následky poúrazových stavov v oblasti chrbtice a miechy a tiež zmierňuje bolesti hlavy spojené s blokádami v krčnej chrbtici, pomáha pri depresii a úzkostných stavoch aj pri ochoreniach očí a uší a zubov
– neurocranium
pri porušení mobility jednotlivých štruktúr naše telo naštartuje kompenzačné mechanizmy, ktoré fungujú automaticky bez nášho vedomia až do momentu, kedy telo nemá dostatok vitality a to znamená že sa tkanivo poškodí a umiera
Vedeli ste, že sutura ( spojenie dvoch kostí na lebke ) parietálnych kostí súvisí so vstrebávaním rôznych minerálov v tenkom čreve a preto je dôležité jej správne napätie a vzájomná poloha týchto dvoch kostí ???
Samozrejme, že je dôležité správne napätie všetkých sutúr na lebke a preto má ošetrenie pozitívny vplyv na centrálny aj periférny nervový systém, meningeálny systém, ale aj na ostatné systémy v tele / tinitus, zmeny rovnováhy, prehĺtací reflex, alergie, sínusitídy, hypo a hyperglykémie, mikrotraumy v oblasti hlavy, ochorenia zmyslových orgánov, psychická nerovnováha,… /
– viscerocranium
ošetrenie viscerocrania má výrazný pozitívny vplyv na regulačný nervový systém, na pohybový systém, tráviaci systém , žilový systém atď
Pozostáva z ošetrenia z jednotlivých kostí tváre ( maxila, vomer, palatinum, zygoma a jednotlivé zuby, nasalis a orbita )
Patologické napätia vo svaloch a kostiach tváre môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy ako napr bolesti hlavy, nedostatočné zásobovanie a výživu v oblasti hlavy / ovplyvňujú náš zrak, sluch, čuch aj chuť aj nervový systém ( centrálny aj autonómny ) / poruchy trávenia / bolesti pohybového aparátu
Tiež sa odporúča po zubárskych zákrokoch aj pri zavedení zubného strojčeka ( dlhodobé strojčeky môžu vyvolať migrény, zmeny v držaní tela, zmeny v termoregulácii, zmeny nálad atď )
– drenáž žilových splavov
má pozitívny vplyv na prekrvenie centrálneho nervového systému , čo sa rovná výžive aj detoxikácii jednotlivých mozgových štruktúr
Ošetrujeme craniálnu bázu – foramen magnum, transverzálny sínus , sínus rectus, lambdu, obelion, bregmu, suturu metopicu, glabelu, cavernózny sínus
Indikácie
únava / stres / poúrazové stavy / systémové ochorenia / prevencia